Rock for People (telefonicky)

Rock for People (telefonicky)

Čau! Nevzbudil jsem tě?

Přijeli jsme hned ráno, takže už mám vyspáno. Akorát balím na Pohodu.

Tak jak?

No hele, dala se slyšet dobrá muzika, ale jinak žádná velká sláva. Na papíře vypadal program líp než ve skutečnosti. Ale třeba úterní britskej večer byl výbornej.

A co Green Day?

Myslíš Offspringy? Mrtě tragédie. Stáli jsme vepředu, a když spustili, vypadalo to, že jde spíš o jejich revival. Zpěvák absolutně nezvládal, skoro se zdálo, že bude potřebovat zdravotnický ošetření. Šli jsme pryč a ještě chvíli poslouchali úplně vzadu, ale moc to nepomohlo, tak jsme se vydali na jinou stejdž.

Dobrý, že jste mohli jít jinam.

No, moc ne. Celej program byl tak jako podivně postavenej. Takže v tu dobu nic dalšího nehrálo. Pokecali jsme a čekali, až začnou hrát Suuns, který pro mě byli asi z celýho festivalu nejvíc.

A Massive Attack?

Skvělá propracovaná show. Potěšili, že s nima přijeli Young Fathers a dokonce jim nechali i prostor, takže dali třeba “Shame”. Super. Doprovodnej vizuál byl hodně politicky angažovanej, což ale načali vlastně už Anti-Flag, který do lidi několikrát řvali stop racism, homophobia a sexism! Pak se The 1975 omluvili, že Velká Británie vystoupila z EU, že jejich generace to nechtěla, no a Massive Attack to pak dodělali, když jeden z tracků označili jako requiem nad Brexitem.

Co český kapely?

Po týdnu jsem dal Ghost Of You a No Distance Paradise. Ty byli OK. Byli jsme na Vypsaný fixe a ty měli docela masivní podporu, takže povedenej koncert. Svý si odvedli i Cocotte Minute. Jen nevím, jestli ty jejich doprovodný divočiny už nezačínají být na hraně sebeparodie, ale lidi to viditelně pořád baví. A jednoznačně největší objev pro mě Megaphone. Hele, fakt jsem skoro zůstal stát s otevřenou pusou. Vynikající zpěvák, sboristky, silnej repertoár. Funk, dub, reggae, rnb, rock, prostě fůze všeho. Dokonalá roztančená festivalová zábava. Bohužel je zašili na brzkej čas a menší pódium. Tihle patří na velkou stejdž.

To zní dobře.

Jo jo. Když budeš mít možnost, tak se na ně určitě zajdi podívat.

A kemp? Letos to měli nějaký rozdělený.

Ten náš byl ideální, pokud by se za něj nic neplatilo. Hele, klasika. Málo hajzliků, víc stanů než mělo bejt. Nemluvě o igelitovým pytli za pade. A ke všemu si tam nějakej omezenec udělal v úterý brzo ráno diskotéku. Napojil repráky na autobaterku a už někdy na sedmou do lidí šil Argemu, Arnošta Pátka a podivný zhůvěřilosti.

Že mu ani někdo nešel rozbít hubu?

Hele, Češi kafrali ve staně. Jedinej, kdo na něj šel, byl nějakej Angličan, kterej se mu snažil vysvětlit, že tady lidi spěj, ale omezenec samozřejmě nerozuměl.

Takže počítám, že málo hajzlíků bylo i vevnitř areálu?

V počtu to nebylo, ale nějak jsem nepochopil, proč, když už musejí brutálně zavírat areál o půl třetí, nebyly například v úterý v poledne ještě vyvezený. Hlavně, že se tam zas borci proháněli mezi lidma na čtyřkolkách.

O půl třetí?

No jo. Poslední den to ještě vyšperkovali, když po skončení Massive Attack ve stáncích najednou došlo pivo. Kdyby alespoň těm lidem nelhali a stánky normálně zavřeli, ale víš jak, Rock for People, Fuck of people. Chtěli je prostě co nejdřív dostat z areálu. Jo a mimochodem ještě jedna moje oblíbená klasika – místo přistavené cisterny s pitnou vodou, festivalová voda v plastu za pětadvacet. Kdo si v silně neforemném programu nepřečetl, že se dá pít i tekoucí voda u záchodů, cáloval. Zvláštní, že zatímco vadí neekologičnost jednorázových kelímků, jedenapůlltrový plastový flašky nevaděj.

Síla. Ale spousta lidí takovýhle věci neřeší, prostě se jedou vykalit.

A proto se tohle u nás asi nikdy nezlepší. Hele, pokecáme u pivka. Musím dobalit a vymejt stan, protože se mě podařilo dovnitř jedno pivo vylejt. Po Pohodě zavolám a čeknem nějakej termín.

Ok. Užijte si to.

Jasně, jako každej rok.

Tak zdar!

Zdar!