The Politician

The Politician

Američané politickou satiru umí. Důkazem z poslední doby budiž Viceprezidentka. Ostřílený tvůrce Ryan Murphy, který jako jeden z mála rozhýbal svět seriálové produkce také po formální stránce (American Horror Story, American Crime Story), se nyní rozhodl tuto disciplínu skloubit se seriálem pro mládež (však má také za sebou megaúspěšný titul Glee). V osmi dílech sleduje příběh středoškoláka kandidujícího na prezidenta školy. Přepjatá nadsázka, kupa bonmotů, ale i hraniční trapno. Glamour nádech (po vzoru filmové série Cruel Intensions) se střídá s dějovou estetikou telenovel a trochu nečekaně i s absurdní komedií. 

Možná jste název seriálu zaznamenali v souvislosti se zprávou kulturní rubriky idnes.cz, která se tam objevila jenom z toho důvodu, že jednu z epizodních rolí hraje Martina Navrátilová. Škoda, že trochu času nevěnovali autoři taky rešerši příspěvku, neboť první řada rozhodně nezačíná (ani nekončí) na Harvardu. V čem lze naopak souhlasit, je opis z postřehů zahraničních recenzentů, kteří rozmrzele konstatují nevyužitý potenciál. Ten však ještě mohou tvůrci zúročit, neboť jde o odrazový můstek pro další série.

Na americkou televizní produkci se tentokrát trochu překvapivě posílají ironické špílce nejen z levicových, ale i z pravicových pozic. Jen ne vždy dojdou až k odpovídající pointě, což je především případ již zmíněného Harvardu. Hlavní hrdina na něj může být přijat, i když skončil na listině náhradníků, a to po odpovídajícím finančním příspěvku. Polovičaté rozhřešení motivu pokryteckého univerzitního prostředí přináší hrdinova pomsta spočívající ve vydírání, které však vyzní do ztracena. Co naopak funguje, je vděčná kritika korektnosti. Od hledání správného pojmenovávání menšin až po hledání světa, kde by se slovo řiťomil dalo omluvit mladistvou nerozvážností (existuje, ale žijí v něm bílí muži nad 55 let, kteří však nejsou voliči středoškolských prezidentů).

Za zmínku stojí vynikající úvodní titulková sekvence, kde například v pořadí životopisných knih několika posledních amerických prezidentů za sebou následuje po té o Obamovi titul Idiot’s Guide to Clowning. V úvodním odstavci byla řeč také o absurdní komedii, do které se děj přesouvá hlavně v závěrečné třetině seriálu pojednávající o rozličných způsobech atentátů na prezidenty. Skvěle tuto linku herecky rozehrávají Jessica Lange a Benjamin Barrett. A co ještě nelze nezmínit, je půlhodinová epizoda, která je věnována nerozhodnutému voliči. Ta by měla být pro všechny politiky, kteří o něj bojují, povinná. Jen se z ní asi nedozvědí to, co by chtěli 🙂