Tokaref: Aktuální singl je brána do nové éry

Tokaref: Aktuální singl je brána do nové éry

Pozitivních zpráv není nikdy dost a tohle je jedna z těch větších. Na domácí scénu se vrací Tokaref. Parta z Českého Krumlova zabodovala bronzem ve zdejší anketě KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2020 s nahrávkou Pozdě, která měla být její labutí písní. Nyní je ale zpět a ve skvělé formě, jak dokazuje singl Gate oznamující vydání další desky. Navíc si kapela dopřála i nový grafický obal, takže důvodů pro pár otázek víc než dost.

Loňské album dostalo název Pozdě a z doprovodných vyjádření se zdálo, že vyšlo ve chvíli, kdy už kapela přestala existovat. Co se změnilo? Co bylo důvodem, že jste se opět dali dohromady a natočili nový materiál?

V době vydání desky s názvem Pozdě již kapela v podstatě neexistovala. Důvodů bylo více, hlavním problémem byl však nedostatek motivace a rozdílné pohledy na hudební tvorbu každého z nás. Protože se mimo Tokaref věnujeme i jiným projektům, pracovali jsme na hudbě nadále, se zcela jiným přístupem a vzniklo tak několik skladeb, které původně vůbec nebyly do Tokaref určeny. V jeden moment jsme si uvědomili, že byl rozpad unáhlený a že nová tvorba má stále výrazný rukopis původních skladeb.

Váš „návrat“ doprovází i výrazný grafický refresh, který zahrnuje nejen profilové fotografie ale i logo kapely včetně například sjednocujícího fontu s obalem singlu. Kdo za tím vším stojí a byl to od počátku záměr pojmout novou éru kapely Tokaref jako koncept se vším všudy?

Za návrhem nového designu stojí náš kamárad, Václav Ruttkay, se kterým spolupracujeme i v nahrávacím studiu Ambit 1084 Studios. Po předchozích zkušenostech jsme usoudili, že je potřeba dát kapele jednotný vizuál, a to tak, aby byl rozpoznatelný i bez našich tváří, nebo hudby.

Písnička Gate je hodně netradiční volba pro první singl. Má přes pět minut, nedá se o ní říct, že by byla přímočarým hitem s výraznou melodickou linkou, zpěv nedostává tolik prostoru. Proč padla volba zrovna na tuhle skladbu?

Skladba Gate byla poslední skladbou, kterou jsme ve studiu vytvořili. Zároveň se dá z angličtiny přeložit jako brána, tedy vstupní brána do naší nové éry. Posledním důvodem je téma skladby, které je o jaře, tedy období, které v době vydaní právě nastalo. Máme také v plánu touto skladbou zahajovat naše živá vystoupení, bude to tedy první skladba v playlistu.

Kolik máte z nového alba hotovo a kdy se na něj můžeme těšit?

Nové album je hotové ze 70 % a těšit se na něj můžete na podzim tohoto roku. V současné době se připravujeme na první živé vystoupení s novým materiálem, které se uskuteční 14.8.2021 v rámci festivalu Letňák v kině v Českém Krumlově.