TOP 10: koho nezmeškat na festivalech 2017

TOP 10: koho nezmeškat na festivalech 2017

The Jesus and Mary Chain (Pohoda) – patří mezi nejdůležitější jména alternativního rocku vůbec, letos vydali první desku po téměř devatenácti letech a co je hlavní, server gigwise.com označil jejich vystoupení na festivalu BBC 6 Music Festival 2017 za triumf.

The Amazons (Rock For People) – zatímco předchozí jméno patří mezi protřelé koncertní mazáky, tihle letošní debutanti (eponymní prvotinu vydali teprve před pár dny) si o pozornost teprve říkají, a to tak, že docela nahlas. Gigwise je zařadil mezi šest kapel, které rozsekaly letošní Leeds Festival.

Oddisee & Good Compny (Hip Hop Kemp) – jestliže jsem do loňského přehledu zařadil Andersona .Paaka s popiskem, že se dost možná staneme účastníky vrcholu festivalové sezóny, což se nakonec vyplnilo, tak u tohohle pána platí nemlich to samý. Jeho letošní album “The Iceberg” patří v hodnocení mezi nejlepší nahrávky dva sedmnáct a při zhlédnutí záznamu jeho loňského vystoupení na Melt! festivalu, se rozhodně nedá říct, že by se nebylo na co těšit.

Benjamin Clementine (Colours of Ostrava, Pohoda) – hlas, který doslova pobláznil Velkou Británii. A také hlas, který si pro svůj návrat vybrali Gorillaz (“Hallelujah Money”). Týpek, který je zároveň básníkem, skladatelem a mužem velkého příběhu. Vítěz Mercury Prize a jeden z nejvlivnějších umělců do třiceti let na obou stranách Atlantiku.

Sting (Metronome Festival) – tady ani není, co dodat.

Paramore (Rock for People) – jedno z největších překvapení prvního pololetí. Novinkové album “After Laughter” posunuli Paramore ve zvuku k osmdesátkám, což učinili natolik obratně, že byli vzati na milost i vybíravým Pitchforkem. A jejich tour, v rámci kterého se ukáží i v Hradci, pak Consequence of Sound zařadil mezi pětadvacet celosvětově nejočekávanějších.

Solange (Pohoda) – zpěvačka, jejíž jméno vylétlo po loňském albu “A Seat at the Table” raketově vzhůru, byla povolána jako headliner mnoha festivalů. Při pohledu na seznam míst, kde během následujících měsíců vystoupí, bych si troufal zatipovat, že bude jedním z nejvíce cestujících interpretů vůbec. Mladší sestra Beyoncé se zkrátka stává letní ambasadorkou toho nejkvalitnějšího R&B napříč státy a kontinenty.

London Elektricity Big Band (Let It Roll, Pohoda) – z ukázek, které zveřejnil na svém YouTube kanále jejich domovský label Hospitaly Records, bude tohle spojení jedna obrovská festivalová zábava, huuuuge party.

Cage the Elephant (Rock for People) – loňský koncert v Lucerna Music Baru byl beznadějně vyprodaný. V únoru dostali Grammy za nejlepší rockové album. Je potřeba ještě nějaký důvod, proč si je v Hradci nenechat ujít? No dobře, ještě jeden dám. Zpěvák Matt Shultz na pódiu tančí, což je podle webových stránek The Heights jednoznačným rozpoznávacím znakem kapely.

Anna von Hausswolff (Beseda u Bigbítu) – severské mýty živě Bílým Karpatům na dohled. Z toho by se mohl vyklubat velmi specifický zážitek.

Festivaly 2017 – aktualizovaný přehled