Videoklip týdne: Beata Hlavenková - Pořád je to tak … režie Petra Nesvačilová

Videoklip týdne: Beata Hlavenková – Pořád je to tak … režie Petra Nesvačilová

Co je složitějšího, než vymyslet jednoduchý koncept?

Postavit před kameru umělce a snímat jen jeho tvář při interpretaci písně, není ve videoklipovém světě nic nového. Ne vždy to však funguje. A co si budeme nalhávat, ne všichni k tomu mají také dostatečně fotogenickou tvář. I v takovém videoklipu je totiž důležitý děj, který zastupuje mimika obličeje, projevy emocí. Stačí připomenou ikonickou práci režiséra Johna Mayburyho. Nápad zabírat tvář Sinead O’Connor by jistě nevyústil do třech trofejí MTV Video Music Awards, nebýt jejích slz na konci klipu.

Multitalentovaná Petra Nesvačilová dobře odhadla, že Beata Hlavenková takový typ klipu utáhne. Byl to dobrý tah. Stejně jako nechat být zpěvačku chvíli interpretkou zpívající text a chvíli jeho posluchačkou, kdy se její rty odmlčí a sama se noří do vlastních myšlenek a pocitů za zavřenými víčky (jen ta přítomnost pomíjivosti mýdlových bublin je tu trošku navíc). Videoartový šmrnc pak výsledek dostává díky postprodukčním kouzlům filmařky a fotografky Anežky Horové, která rozbíjí konzervativní námět zcizujícími manévry her se samotným obrazem.

A odpověď na úvodní otázku? Vymyslet jednoduchý koncept, který navíc funguje. Tak, jak se to podařilo duu Nesvačilová – Horová. Snad bude jejich spolupráce pokračovat.

Singl Pořád je to tak pochází z nového alba Beaty Hlavenkové Žijutě, které u Minority Records vychází 29. října. Křest se chystá na 31. října do pražského divadla Archa.