Videoklip týdne: Never Sol - LEON (režie Jaroslav Moravec)

Videoklip týdne: Never Sol – LEON (režie Jaroslav Moravec)

Je pomíjivost průvodním znakem našeho bytí? A dá se zvrátit pomocí našich skutků? Tohle nejsou zrovna otázky, které by jste čekali, že vás budou napadat v souvislosti s videoklipem. Ale LEON není jen tak ledajaký videoklip. Svou výpravností, stylem i hereckým výkonem hlavní představitelky přesahuje všechny zvyklosti, které se klipům obyčejně přisuzují, a které od nich očekáváme. Lze jej dokonce považovat daleko více za komentář k výše uvedenému než za pouhý vizuální doprovod k aktuálnímu singlu od Never Sol. Sympatická je na něm (s ohledem na obsah) také určitá míra nevědomého kacířství, neboť když si vezmeme původní účel klipu, kterým byla od počátku videoklipové kultury v obecné rovině marketingová podpora „produktu“ (singlu, umělce), je rozdávání peněz převrácením jeho smyslu. S tím ostatně souvisí další úhel pohledu, kterým lze video sledovat.

Do kritického čtení totiž nelze nevložit ideologii. Povrchní vnímání rozdávání peněz potřebným jako dobrého skutku nás vede k dojímání. Pokud se ovšem zaměříme čistě na následky takového konání, můžeme ještě stále hovořit o dobru? O dobru bez následků? Kdo vlastní peníze, měl by je rozdávat těm, kdo je nemají? Nebo by těm, co je nemají, za ně měl pouze dopomoci k tomu, aby si je také sami vydělali? Léčí se penězi následky nebo příčina? Lze si za peníze koupit svobodu? Ano, opravdu jde stále ještě o reakci na videoklip. Jeho vzácnost však nespočívá pouze v otaznících, které po sobě zanechává, ale i v samotném rozhodnutí ho právě takto natočit.

Obsahová dominance není dána slabou formou ale naopak. Poutavé obrazy znásobují účinek viděného. Šťastný tah dámou, tedy obsazením francouzsko-španělské herečky Rachel Lascar, dává klipu lehkost a uvěřitelnost. Její éteričnost nevyvěrá pouze z fyziologie těla, ale i z hloubky ztvárnění postavy, z její uvěřitelnosti. Všechny ty napovídající znaky nekonečného prostoru a rozevlátých vlasů by neevokovaly tak snadno nádech svobody, kdyby nebyl personifikován herectvím Rachel Lascar.

Potěšující je velký ohlas ze zahraničí, který dává nám, fanouškům domácí muziky, zase jednou příležitost být hrdý. Leon zaujal například německý MusikBlog, článek přinesl i francouzský server Muzicity a rozhovor s režisérem pak nabízejí anglické stránky monitorující nezávislý film Directors Notes. Jaroslav Moravec se v rozhovoru rozpovídal i o inspiračním zdroji klipu, kterým byla výhra jednoho malého španělského města v loterii El Gordo v roce 2016. A jsme zpátky na začátku, za vším hledej prachy. Nebo ne?