Vypsaná Fixa - Tady to někde je ... 50%

Vypsaná Fixa – Tady to někde je … 50%

Mimořádnost nahrávek Vypsané fixy v kontextu české klubové scény spočívala v bohatosti zvuku. Kapela dokázala spolu s producentem obalit jednoduché písničky pentlemi nečekaných nástrojů a chytrých aranží. Ve spojení s hravými texty a sevřeným rukopisem spočívajícím mj. v přímočarých melodických nápadech, které byly ale plně obnaženy až v živém provedení, patřila jejich alba v posledním desetiletí k výstavním příkladům, jak s dlouhohrajícím médiem pracovat. Někde to tam je i na novince, ale jako celek to tentokrát nefunguje.

Některé ze skladeb se dokonce pohybují na hranici parodie na celou dosavadní kariéru kapely a při jejich poslechu na mě poprvé v její diskografii dolehla úzkost ze skutečně špatného nápadu ty věci vůbec natočit (svatá trojice Místo, Robi Valentýn a Zachytávač). Deska přitom nezačíná vůbec zle. Hned úvodní “Klid a mír a ticho” je vůbec její nejsilnější záležitost (i přes iritující prodloužené o ve slově ticho). Skladba naznačuje posun ve výrazu, zvukově reflektuje domácí rozmach slowcoreu, má skvělé kytary. Dokonalý vstup. Následují rytmicky zajímavý kousek “Inkoustový ruce” a typická fiXovka Náklaďák”, která se jistě stane aplaudovanou součástí koncertů. Pak už jde všechno tak nějak do háje.

“Siky Romero” sice ještě má alespoň nějaké kouzlo v kombajnu jedoucím na Mont Blanc a “Člověk s přehledem” bude bodovat naživo stejně jako již zmíněný “Náklaďák”, ale zbytek zavání únavou materiálu a nudou. A do kopru se vydává nejen hudební složka, ale nic závratného se tentokrát neděje ani ve slovech, tedy nejsilnější zbrani Vypsané fixy. To album prostě nedává z většiny valného smyslu. Nejlépe by bylo na něj rychle zapomenout.

Jeho názvem jako by sama kapela hledala odpověď na otázku, co to vlastně nahrála a uklidňuje se tím, že pořád to tam někde je. No, obávám se, že prostě jenom natočila špatné album. To se ale stává i těm nejlepším. Na druhou stranu žárovky se také říká, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, takže recenzi zakončím optimistickým konstatováním, že novinka Vypsané fixy není, alespoň zatím, jejich nejhorším albem.

“Tady to někde je” lze stáhnout na oficiálních stránkách kapely za příspěvek i bez.

ZAPOJ SE A BUĎ SOUČÁSTÍ PŘÍBĚHU!