Zabíjejte popírače klimatických změn

Zabíjejte popírače klimatických změn

Dobrá zpráva hned na začátek, chytlavým názvem se autor divadelní hry nevyčerpal. Naopak se mu podařilo sepsat chytrý a zábavný text, jehož inscenování ve Švandově divadle může ve své honbě za postmoderními odkazy a do absurdna vyšponovaným dějem asociovat poetiku Davida Drábka.

Prozrazovat cokoliv bližšího k ději je v tomto případě zvláště ošidné, nicméně základní premisou je obsazení parlamentu ekoteroristy požadujícími okamžité zastavení všeho, co vede ke klimatickým změnám. Hlavní (anti)hrdinkou je mediálně neobratná ministryně životního prostředí, která do děje vstupuje s 23 followery na Twitteru a končí s miliony. Přidejte k tomu mediální poradkyni, pravicově vyváženou novinářku, představitelku fosilní lobby, Shaniu Twain a pořád to ještě nebude stačit, abyste byli připraveni na to, co všechno se bude dít.

Předně je důležité říci, že David Finnigan v textu hry nikomu nestraní. Naopak se mu daří nahlodávat přesvědčivost zastánců obou názorových proudů, tedy klima alarmistů i klima popíračů, což už je sám o sobě dosti úctyhodný výkon. Pozoruhodný o to více, že sám Finnigan přiznává spolupráci s vědci zabývajícími se klimatem napříč světadíly. I díky tomu nelze nad pronesenými argumenty, které dokáží být úsměvné i mrazivé zároveň, jen tak mávnout rukou. Bohužel, ve věcech týkajících se třeba mediálního světa si už tak obratně nevede a pracuje jen se zavedenými stereotypy.

Jevištní provedení silný text sice nepohřbilo, ale ve zvolené formě se drží příliš při zemi. Vyloženě zamrzí nedotažená adaptace na české prostředí. Buď se jí měli inscenátoři vzdát úplně nebo ji dotáhnout do konce. Obehrané narážky na Babiše a Agrofert jsou bez vtipu a navíc jdou proti smyslu hry pro všechny. Rovněž s popkulturními odkazy si šlo vyhrát daleko přesvědčivěji a zábavněji (například Shaniu Twain, která poslední album vydala v roce proslavení hry, tedy 2017, nahradit aktuálnějším jménem např. ve věcech veřejných angažovanou Taylor Swift). Největším problémem je ovšem zapojení online snímaného přenosu na plátno v pozadí. Hlavně kvůli matoucímu zpoždění, ale  v malém prostoru Studia Švandova divadlo to ani nedává vůbec žádný smysl, o přidané inscenační hodnotě nemluvě.

Záznam veřejné zkoušky, který Švandovo divadlo na svém YouTube kanále nabídlo, ještě postrádal lehkost v hereckém provedení včetně přesnějšího timingu, ale k tomu dopomůže čas. Již nyní ale bylo možné vysledovat, že některými momenty se baví i samy protagonistky. Inscenace má tak dobře našlápnuto stát se kultovní dámskou jízdou pro herečky a přitažlivou stálicí pro diváky. Přesto by stálo ještě za to využít čas, než se bude moci před nimi hrát, a zkusit některé obrazy zpřehlednit, přidat ještě více nadsázky, hravosti a najít i více míst pro přímé vtažení diváků do hry (např. formou hlasování, ať už o existenci klimatické změny nebo i o tom, koho mají teroristky popravit nejdříve). 

Mimochodem hra Zabíjejte popírače klimatických změn má v originále i svůj oficiální soundtrack s ukázkami z textu hry. Stojí za ním Reuben Ingall, který se inspiroval taneční hudbou přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Švandovo divadlo – David Finnigan: Zabíjejte popírače klimatických změn, režie Kristýna Jankovcová, Adam Svozil

Text sepsán na základě zhlédnutého záznamu veřejné generální zkoušky přístupného online dne 25. 1. 2021