Zrní - Nebeský klid ... 90%

Zrní – Nebeský klid … 90%

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem album “Nebeský klid”! (průměrné hodnocení čtenářů: 95%, počet hlasujících: 3, poslední hlas: 30.12.2020 @ 7:41)

Na žádných jiných albech mě tak nebaví hledání ústřední myšlenky jako na těch od Zrní. Důvod je prostý, jistota, že tam někde je. Jde totiž o jednu z mála kapel, která se nebojí prezentovat názor či postoj. A kdo tak činí, činí tak vždy na základě přesvědčení, které je bez myšlenky jen prázdnou pózou, náměstím vyčištěným od lidí. 

Dělám si při poslechu poznámky. Někdy ke každé skladbě, někdy k celku, někdy se z těch jedněch vynoří to druhé (nikdy naopak). Úryvky textů, myšlenek a dojmů. Jejich zpětné čtení pomáhá najít to podstatné. To podstatné pro mě. Asi už jste o tom četli mnohokrát, ale připomenutí je způsob, jak se vyhnout odpovědnosti, takže ještě jednou, recenze je subjektivní záležitost. 

Poznámky k Nebeskému klidu létají od kvitování reflexe aktuálních témat (Trest), přes postřeh o osekaných poučkách lifecoachingu (Dneska už na horu nevylezu) či o sděleních mezi řádky a tóny (Sirény), po povzdech nad zbytečnými smyčci (Poletíme spolu na bílém koni) a nádech při ekumenické bohoslužbě (Mír a déšť a odpuštění). Od obsahu k formě a zase zpět. Najít v té změti společného jmenovatele, ale není zas tak složité.

Je jím pro mě relativnost. Relativnost času i velkých myšlenek (Neposlušnost, 3 minuty před východem slunce). Relativnost toho, co konáme a co se odráží v následcích našich činů (Štír a motýl). Relativnost našeho já, které musíme nejdříve najít, uvědomit si ho (16:07), abychom se právě jeho relativnost pokusili následně vykoupit prostřednictvím boje se svědomím a následným odpuštěním, což je ve světě, který zakryl horký závoj lidských vin (Trest) docela dobrý začátek pro to, s tím ještě něco udělat.

A ještě doporučení. Udělejte si na první přehrání alba čas. Zapomeňte na jakoukoliv doprovodnou činnost, zabraňte vyrušování. Poslechněte si Nebeský klid od začátku do konce na jeden zátah. Připravte se na to, že možné je úplně všechno. 

Jaké hodnocení si zaslouží album Nebeský klid?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...